Особливості харчування при акне:
рекомендації від Соломійчук Наталії - косметолога-дерматолога з 26-річним стажем

Особливості харчування при акне: <br><font color=рекомендації від Соломійчук Наталії - косметолога-дерматолога з 26-річним стажем">

 

«Можна не обмежувати себе в улюблених солодощах і кави, все одно харчування не впливає на акне. Потрібно просто підібрати правильний догляд і пролікуватися у лікаря ». Такий коментар я прочитала нещодавно під статтею, в якій піднімалася тема лікування вугрового висипу. Подібний коментар був не єдиним. «Так, вчені ще в середині 20 століття довели, що дієта при акне не має сенсу». Дійсно, кілька десятиліть тому косметологи і дерматологи активно просували (і багато хто продовжує просувати) ідею незв'язаності харчування і появи вугрового висипу. Пацієнти раді таким медичним рекомендаціям, адже здорове харчування у багатьох асоціюється зі стресом і стражданнями - потрібно відмовитися від таких смачних булочок, кави, цукерок, бургерів і картоплі фрі.

Я відверто засмучуюся, коли бачу, як людина довго і практично безуспішно бореться з вуграми, прищами, проблемною шкірою обличчя, не використовуючи чудову і всім доступну можливість реально вплинути на здоров'я своєї шкіри і її зовнішній вигляд.

За 26 років практики в якості косметолога-дерматолога я на 100% переконалася у важливості харчування при лікуванні акне, демодекозу. В середньому близько 30-40% успіху в лікуванні цих захворювань - це заслуга грамотної корекції харчування пацієнта.

І у цьому взаємозв'язку є медичне пояснення.

Сальні залози в нашій шкірі виробляють шкірне сало або себум, який в нормі повинен надходити через вивідні протоки - пори - на поверхню шкіри безперешкодно. Таким чином формується захисна гідрофільна мантія, яка стає природним захистом шкіри від бактерій і вірусів. Жирні кислоти в складі себума сприяють підтримці кислого середовища на поверхні шкіри, а вона згубна для величезної кількості хвороботворних мікробів. Принципово важливо, щоб себум не застоювався в порах, оскільки в такому випадку нормальне функціонування шкіри порушується.

Що може вплинути на цей процес? У нормі шкірне сало - речовина рідка і еластична, в добу виділяється близько 20 грамів себума. Однак певні фактори можуть змінити як кількість, так і якість - склад шкірного сала. Основні фактори, які на це впливають гормони і харчування. І це доведений факт.

Неправильне харчування робить себум більш в'язким, в результаті він не може вільно виходити на поверхню шкіри, а застоюється в порах і стає прекрасним живильним середовищем для стафілококів бактерій, що викликають демодекоз, стрептодермії та інші проблеми зі здоров'ям шкіри.

Тому нормалізація гормонального фону і роботи шлунково-кишкового тракту, корекція харчування є запорукою ефективної боротьби з висипом хворобою (акне).

Тепер розглянемо основні принципи харчування при акне

1. Ми вже розібралися, що виконувати свою захисну функцію шкіра може тільки в тому випадку, якщо підтримується кислотне середовище. А для цього необхідно, щоб відбувся процес окислення, в якому бере участь кисень і жовч.

Таким чином, ми можемо забезпечити необхідний рН баланс шкіри, споживаючи в їжу достатню кількість корисних жирів, сприяючи надходженню в організм кисню, а також підтримуючи нормальну роботу жовчного міхура і жовчних проток.

2. Найважливіше значення в боротьбі з акне є нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту, зокрема функціонування товстого кишечника. Запори - серйозний ворог для всього організму і для шкіри зокрема.

Запори стають причиною накопичення токсинів, які своєчасно не покинули тіло. Перебуваючи в товстому кишечнику довше норми, токсини потрапляють в кров, видільна система, а зокрема печінка, не справляється з обсягами токсичних речовин, і на допомогу приходить шкіра. Тому так важливо, щоб товстий кишечник спорожнявся щодня, причому бажано саме в ранкові години - до 8 ранку (фізіологічно наш товстий кишечник запрограмований здійснювати спорожнення саме в цей час доби).

Позбутися запорів можливо, знову ж таки, тільки включивши в комплекс заходів правильне здорове харчування. І мова не про дієту, а саме про грамотний здоровий підхід до харчування в цілому.

3. Цукор ... Ви однозначно не раз чули про його негативний вплив на організм, та й, цілком ймовірно, помічали взаємозв'язок між кількістю солодкого в своєму раціоні і станом своєї шкіри. Я можу довго описувати процеси в організмі і власне в шкірі, які провокуються вживанням цукру і які можуть призвести не тільки до утворення прищів, але і погіршення кольору обличчя, зниження еластичності.

«Це не працює. Я не їм солодкого вже два місяці, а результату нуль!» - такі заяви і я, і інші дерматологи нашої клініки періодично чують від пацієнтів. Коли починаєш задавати питання і повніше прояснювати картину, виявляється, що промисловий цукор пацієнт замінює солодкими рослинними сиропами, медом, сухофруктами. Що з білого цукру-піску, що з фініка або родзинок, організм отримує глюкозу і фруктозу і йому, по суті, все одно, що було вашим солодким джерелом.

Звичайно, в сухофруктах і меді є корисні мікроелементи і вітаміни, але не варто обманювати себе, вважаючи, що організм в такому разі не отримує цукру. Кращий спосіб переконатися, наскільки поліпшується стан шкіри при відмові від солодкого - це мінімум місяць не вживати в їжу цукор, а також його замінники.

4. Слідкуйте за якістю жирів, які вживаєте в їжу. Ви вже знаєте, що для формування захисної ліпідної мантії необхідно вживати в їжу жири, але які конкретно це повинні бути продукти? В першу чергу, масла! Але далеко не всі. Рослинні масла, які ви вживаєте в їжу неодмінно повинні бути нерафінованими, холодного віджиму і свіжими!

Зверніть увагу, ці найкорисніші масла холодного віджиму мають досить короткий термін придатності, а після його закінчення їх дія на організм стає прямо протилежною - замість користі і здоров'я, вони засмічують його токсинами. Тому завжди дивіться дату виробництва та строк придатності та правильно зберігайте масла: в темному місці, подалі від батареї або плити, переважно в темній скляній пляшці.

5. Правильний питний режим - найважливіший компонент здоров'я всіх систем організму, а на шкірі недолік води позначається не тільки збільшенням вугрової хвороби, а й сухістю, втратою еластичності, передчасною появою зморшок.

Перший прийом води рекомендується здійснювати натощах, саме воду ваше тіло повинно щодня отримувати вранці в першу чергу. Норма кількості води, яку ви випиваєте за день, залежить від маси тіла - орієнтуйтеся на приблизний об'єм води 30 мілілітрів на 1 кілограм ваги, але не менше 8 склянок на добу.

6. Не обманюйте себе рекламними заявами «0% жиру» і «0% цукру». Відсутність цукру в традиційно солодких продуктах (печиво, морозиво, солодкій газованій воді і т.п.) виробники часто компенсують використанням синтетичних підсолоджувачів.

З жиром відбувається подібна ситуація, бажаючи дістати аудиторію людей, які стежать за здоров'ям або намагаються схуднути, виробники ставлять горезвісну позначку «0% жиру». Але, як відомо, жир хоча б в невеликій кількості міститься в більшості продуктів, тому ці заяви відразу повинні насторожувати споживача.

По-друге, жири необхідні для смаку і приємної консистенції, тому прибрати їх повністю і зберегти смакові якості продукту неможливо. Виробникам доводиться замінювати жири синтезованими трансжирами, або надмірною кількістю солі і інших смакових добавок.

7. Обов'язково вживайте в їжу овочі і фрукти. Причому овочі та листова зелень повинні супроводжувати по можливості кожен ваш прийом їжі, адже вони не тільки багаті вітамінами і іншими корисними речовинами, але і є основним джерелом клітковини, а вона, як відомо, просто незамінна для здоров'я шлунково-кишкового тракту і правильної роботи кишечника.

Фрукти краще вживати помірно і ні в якому разі не замінювати їх фруктовими соками, оскільки вони різко підвищують рівень інсуліну в крові і не містять клітковини. Їжте фрукти окремо від основного прийому їжі і не на ніч. Якщо ви будете вживати фрукти як десерт після їжі або перед сном, це спровокує процеси бродіння, в результаті чого засвоєння і переварювання їжі буде порушено.

8. Інша група продуктів, які необхідно обмежити при акне - швидкі вуглеводи, джерелом яких є білий хліб, макарони, рис, випічка. Вони діють подібно цукру, приводячи до різкого і швидкого підвищення рівня інсуліну в крові, а потім до такого ж стрімкого його зниження. Така трапеза стає стресом для організму. Більш того, систематичне вживання швидких вуглеводів в їжу запускає цілий ланцюжок патологічних реакцій, які позначаються не тільки на шкірі, але і на всіх системах організму.

Це загальні принципи харчування при вугровій хворобі. Працюючи з пацієнтом, в Центрі здоров'я шкіри «Весна» ми індивідуально розписуємо дієту - режим харчування з урахуванням загального стану здоров'я і стану шкіри, віку, статі, способу життя та інших факторів. Ми впевнені, що харчування і зовнішній вигляд шкіри взаємопов'язані, і лікування акне обов'язково має включати корекцію харчування. Адже ми і наші пацієнти бачать реальні результати, які не залишають сумнівів!