Як позбутися юнацького акне: поради косметолога клініки Весна-С

Як позбутися юнацького акне: поради косметолога клініки Весна-С

 

«Ой, та подивися у половини твоїх однокласників прищі і нічого». На жаль, подібним чином реагують багато батьків на скарги дитини з приводу стану своєї шкіри. Батькам подібні проблеми здаються несуттєвими, тимчасовими і не вартими особливих переживань. В результаті за професійною допомогою звертаються тільки в одному випадку з десяти. У правильної та ефективної боротьби з акне в юнацькому віці є кілька «ворогів» - це ті чинники, міфи, які затягують процес лікування акне іноді на довгі роки. Поговоримо про них.

Масивна реклама, яка обіцяє за короткий термін усунути вугри. Як хочеться вірити рекламним обіцянкам і підліткам, і їх батькам! Було б чудово, якби акне можна було вилікувати, використовуючи одну мазь, куплену за рекомендацією аптекаря або керуючись рекламою. Але так це не працює.

Акне – це багатофакторне захворювання, що порушує нормальне функціонування сальних залоз. Для хвороби характерно рецидивуючий хронічний перебіг, це означає, що за періодом затишшя, піде період загострення. Складність в лікуванні вугрової хвороби пов'язана з тим, що провокує розвиток акне не один, а цілий комплекс факторів, тому і терапія потрібна комплексна. Однією маззю з реклами точно не обійтися для якісного лікування з довгостроковим результатом.

Бажання швидко позбутися від проблеми. Поетапно проліковують шкіру тижнями, стежити за харчуванням, дотримуватися певних принципів правильного догляду за проблемною шкірою – все це вимагає терпіння і часу. Підлітки ж часто хочуть отримати здорову і красиву шкіру тут і зараз, тому вдаються до агресивних і ризикованих методик, через які проблема лише поглиблюється.

Механічна (ручна) чистка, пілінги – володарі проблемної шкіри, схильної до акне, біжать в салони краси або до косметологів, які приймають на дому, за такими «оновлювальними процедурами», а в результаті нерідко отримують спалах загострення. Такі травмуючі шкіру методики категорично не можна застосовувати при наявності запалень, інакше дуже зростає ризик заробити нові серйозні проблеми у вигляді постакне.

Тривале очікування в надії «перерости» проблему. Цю позицію висловлюють багато батьків, однак такий підхід виявляється не просто неефективним, а й досить небезпечним.

Акне зазвичай виникає у дівчаток в період 12-14 років, у хлопчиків дещо пізніше – у віці 14-15 років, що пов'язано з їх більш пізнім статевим дозріванням. Регрес захворювання спостерігається, як правило, в період 18-20 років, і це абсолютно не означає, що прищі зникнуть безслідно, а лише те що вираженість захворювання зменшується. Тепер уявімо, що підлітку доводиться 5-8 років жити з вуграми і цілим рядом супутніх проблем, які супроводжують акне.

Чому відсутність лікування і прагнення перерости проблему може виявитися небезпечним?

Як ви вже зрозуміли, проблема юнацького акне не короткочасна, і підліток може страждати від неї роками. У підлітковому віці величезну роль грає схвалення і прийняття соціальним оточенням. Зовнішність особливо турбує підлітка в цей період, а прищі виглядають неестетично і стають причиною серйозного стресу.

Звісно, підлітки вживають усіх можливих заходів, щоб позбутися від висипань на обличчі. Часто це закінчується сумно, оскільки без підтримки з боку батьків інформацію підлітки шукають далеко не завжди у професійних лікарів, а частіше в інтернеті, серед друзів, на форумах. В результаті їх експерименти виявляються не просто марними (які підривають віру в можливість бути привабливим), але і небезпечними.

Так, практично всі дівчата і хлопці, які страждають від акне і не одержують професійну медичну допомогу, рано чи пізно вдаються до механічного видавлювання прищів. Дуже часто це призводить до поширення інфекції, збільшення кількості запальних елементів, а ще гірше – рубців і шрамів, пігментації (постакне).

Сліди постакне прибрати найчастіше важче, ніж боротися з висипом хворобою, особливо, якщо минуло більше ніж півроку від моменту появи слідів. Згодом в результаті гормональних змін в міру дорослішання висипання відступають, а сліди постакне без належного лікування залишаються назавжди.

Насправді не існує єдиної ефективної схеми лікування - програма поетапного оздоровлення шкіри складається індивідуально, і дуже важливо, щоб вона включала в себе роботу з усіма ланками механізму розвитку вугрової хвороби. Схеми лікування відрізняються як в залежності від комплексу причин, так і від клінічних форм захворювання.

Як правило, лікування включає в себе методики і препарати, спрямовані на зниження вироблення себума (шкірного сала), боротьбу з патологічним бактеріальним фоном, нормалізацію процесів кератинізації (зроговіння епідермісу), з метою перешкодити закупорці каналу сально-волосяних фолікулів.

Використовуються як місцеві (зовнішні) засоби, які потрібно наносити на шкіру, так і системні препарати (тобто лікарські речовини, які надходять в загальний кровотік і тканини організму). Вони здатні впливати на продукцію шкірного сала, вбивати мікроби, що викликають акне, а також своєчасно усувати ороговілі клітини фолікулярного епітелію.

При першій появі юнацького акне, незапальної форми акне легкої або середньої тяжкості, а також легкого ступеня запальної форми акне вдається, як правило, впоратися з проблемою за допомогою зовнішніх препаратів та косметологічних методів (за умови дотримання загальних рекомендацій по догляду, харчуванню тощо .).

Так як же все-таки лікують юнацьке акне?

У лікуванні юнацького акне для хорошого результату важливо керуватися низкою загальних рекомендацій:

Захищати шкіру від сонячних променів. Існує думка, що засмага на сонці здатна прибрати висипання, тому власники проблемної шкіри з акне часто самі піддають шкіру інтенсивному впливу ультрафіолету. Це запускає процес посиленого зроговіння, що, в свою чергу, стає причиною закупорки проток, за якими себум повинен безперешкодно надходити на поверхню шкіри.

Не підбирати косметику самостійно. Набагато безпечніше і ефективніше, а також доцільніше з економічної точки зору звернутися до дерматолога-косметолога для підбору відповідних засобів для домашнього догляду. Нескінченно купуючи нові баночки і тюбики з кремами, масками, тоніком, володар проблемної шкіри ризикує погіршити патологічний процес, ще більше підвищити чутливість шкіри і знизити її здатність чинити опір шкідливим зовнішнім впливам.

Якщо вже ви вирішили придбати косметику без попередньої консультації з фахівцем, віддайте перевагу продуктам однієї фірми і лінійки, причому, бажано попередньо купивши ці засоби в мініатюрах або пробниках. Варто орієнтуватися на позначку «некомедогенно» або «для шкіри схильної до акне», важливо розуміти, що категорія продуктів «для всіх типів шкіри» зовсім необов'язково задовольнить всі вимоги по догляду проблемної шкіри. Також відмовтеся від «важкої» косметики, зупиніть свій вибір на легких сумішах – підійдуть гелі, молочко, емульсії.

Не перестаратися з очищенням. Це поширена помилка серед підлітків, яким здається, що інтенсивне і агресивне очищення допоможе впоратися з проблемою акне. Такий підхід призводить до ще більш вираженого зниження захисних функцій шкіри і може провокувати посилене виділення шкірного сала. Пацієнтам з акне рекомендовано застосовувати м'які очищаючі засоби без спирту або з низьким його вмістом в складі.

Стежити за здоров'ям шлунково-кишкового тракту. Якщо у підлітка, який страждає від вугрової хвороби, спостерігаються збої в нормальному функціонуванні товстого кишечника, присутні патології жовчного міхура або захворювання підшлункової залози, потрібно обов'язково звернутися до фахівця гастроентеролога для лікування. Інакше боротьба з акне може виявитися довгою і неефективною. Те ж саме стосується гормональних збоїв і гінекологічних захворювань.

Скорегувати при необхідності харчування. Цій темі лікарі Центру здоров'я шкіри «Весна» приділяють багато уваги, оскільки наш успішний 20-річний досвід лікування акне однозначно демонструє важливість здорового харчування (саме здорового харчування – не дієт!) Для здоров'я шкіри. Зокрема, рекомендується зменшити споживання швидких вуглеводів (цукру, продуктів з білого пшеничного борошна, білого шліфованого рису і т.п.), рафінованих продуктів, трансжирів, фастфуду, солодких газованих напоїв.

У раціоні варто збільшити кількість овочів і зелені, цільнозернових каш, ягід, фруктів, кисломолочних продуктів без цукру в складі, рослинних масел холодного віджиму. Ці продукти дозволяють нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту, а також сприяють підтримці правильного складу і консистенції шкірного сала.

Не довіряти виконання чисток та інших косметологічних процедур непрофесіоналам і робити їх тільки в умовах клініки або салону, де гарантована стерильність інструментів і дотримуються санітарно-гігієнічні норми. І головне, не намагатися застосовувати подібні методики самостійно.

Пам'ятайте, найефективнішим кроком, який призведе до здорової і привабливої шкіри, є звернення до дерматокосметолога або дерматолога. Виправляти наслідки неправильного самостійного лікування (або його відсутності) завжди довше і складніше, ніж спочатку індивідуально і грамотно лікувати вугрову хворобу.