Масивна реклама, яка обіцяє за короткий термін усунути вугри. Як хочеться вірити рекламним обіцянкам і підліткам, і їх батькам! Було б чудово, якби акне можна було вилікувати, використовуючи одну мазь, куплену за рекомендацією аптекаря або керуючись рекламою. Але так це не працює.
Акне – це багатофакторне захворювання, що порушує нормальне функціонування сальних залоз. Для хвороби характерно рецидивуючий хронічний перебіг, це означає, що за періодом затишшя, піде період загострення. Складність в лікуванні вугрової хвороби пов'язана з тим, що провокує розвиток акне не один, а цілий комплекс факторів, тому і терапія потрібна комплексна. Однією маззю з реклами точно не обійтися для якісного лікування з довгостроковим результатом.
Бажання швидко позбутися від проблеми. Поетапно проліковують шкіру тижнями, стежити за харчуванням, дотримуватися певних принципів правильного догляду за проблемною шкірою – все це вимагає терпіння і часу. Підлітки ж часто хочуть отримати здорову і красиву шкіру тут і зараз, тому вдаються до агресивних і ризикованих методик, через які проблема лише поглиблюється.
Механічна (ручна) чистка, пілінги – володарі проблемної шкіри, схильної до акне, біжать в салони краси або до косметологів, які приймають на дому, за такими «оновлювальними процедурами», а в результаті нерідко отримують спалах загострення. Такі травмуючі шкіру методики категорично не можна застосовувати при наявності запалень, інакше дуже зростає ризик заробити нові серйозні проблеми у вигляді постакне.
Тривале очікування в надії «перерости» проблему. Цю позицію висловлюють багато батьків, однак такий підхід виявляється не просто неефективним, а й досить небезпечним.
Акне зазвичай виникає у дівчаток в період 12-14 років, у хлопчиків дещо пізніше – у віці 14-15 років, що пов'язано з їх більш пізнім статевим дозріванням. Регрес захворювання спостерігається, як правило, в період 18-20 років, і це абсолютно не означає, що прищі зникнуть безслідно, а лише те що вираженість захворювання зменшується. Тепер уявімо, що підлітку доводиться 5-8 років жити з вуграми і цілим рядом супутніх проблем, які супроводжують акне.
Чому відсутність лікування і прагнення перерости проблему може виявитися небезпечним?
Як ви вже зрозуміли, проблема юнацького акне не короткочасна, і підліток може страждати від неї роками. У підлітковому віці величезну роль грає схвалення і прийняття соціальним оточенням. Зовнішність особливо турбує підлітка в цей період, а прищі виглядають неестетично і стають причиною серйозного стресу.
Звісно, підлітки вживають усіх можливих заходів, щоб позбутися від висипань на обличчі. Часто це закінчується сумно, оскільки без підтримки з боку батьків інформацію підлітки шукають далеко не завжди у професійних лікарів, а частіше в інтернеті, серед друзів, на форумах. В результаті їх експерименти виявляються не просто марними (які підривають віру в можливість бути привабливим), але і небезпечними.
Так, практично всі дівчата і хлопці, які страждають від акне і не одержують професійну медичну допомогу, рано чи пізно вдаються до механічного видавлювання прищів. Дуже часто це призводить до поширення інфекції, збільшення кількості запальних елементів, а ще гірше – рубців і шрамів, пігментації (постакне).
Сліди постакне прибрати найчастіше важче, ніж боротися з висипом хворобою, особливо, якщо минуло більше ніж півроку від моменту появи слідів. Згодом в результаті гормональних змін в міру дорослішання висипання відступають, а сліди постакне без належного лікування залишаються назавжди.