Акне
Акне (вугрева хвороба) - дерматологічне захворювання, а не тільки косметична проблема, в побуті звана «прищами». Так-так, це саме захворювання, а не тимчасове явище, що проходить «з віком», як думають багато хто. І, як будь-яке захворювання, його треба лікувати, інакше боротьбу з підлітковими прищиками доведеться поєднувати з серйозними антивіковими маневрами. Але чому ж, деякі можуть, майже щодня, радіти своєму відображенню в дзеркалі, а інші, і таких немало, змушені прикладати масу зусиль, щоб шкіра набула бажаної чистоти, рівного кольору, рельєфу.
Як правило, акне виникає у підлітків і молодих людей, і початок захворювання співпадає з тим періодом життя, коли сальні залози починають посилено працювати, тобто в період статевого дозрівання.
Основною причиною акне є закупорка проток сальних залоз. Це відбувається в результаті того, що рогові лусочки шкіри, які в нормі регулярно відмирають і оновлюються, в якомусь місці перестають відлущуватися, в результаті чого накопичуються, перешкоджаючи вільному відтоку шкірного сала.
Ці лусочки разом з салом і утворюють свого роду «пробку» в сальній залозі - комедон, комедон може виглядати як чорна або білувата точка або вузлик.
Насправді акне, або вугрі, становить серйозну проблему не тільки косметологічного характеру, а й соціально-психологічного. Адже основна група пацієнтів (близько 80%) - підлітки у віці від 12 до 17 років - найбільш уразлива в психологічному плані група.
Крім того, почастішали випадки і більш пізнього акне - у людей зрілого віку в середньому до 40 років. Причиною цього може служити порушення роботи ендокринних і статевих залоз, застосування деяких лікарських препаратів, допінгів, шкідливі умови праці, застосування неякісної косметики.
Природно, така проблема вимагає серйозного підходу в лікуванні, об'єднання зусиль лікарів різних спеціальностей. Але про все по порядку.
Слово «акне» походить від грецького «acme», що означало вершина, конус - мабуть, через зовнішій вигляд висипань. Саме ж захворювання характеризується закупоркою сальних залоз (виникненням комедонів) і їх запаленням, а також тканин навколо них. В результаті на шкірі з'являються «чорні точки» - комедони, червоні прищики - папули, гнійники - пустули, іноді і більш важкі прояви - кісти, абсцеси і рубці.
Чому ж виникає ця проблема? Причини вже вивчені досить добре і їх розуміння допомагає успішно боротися з акне. Як відомо, в період статевого дозрівання відбуваються значні зміни в гормональному фоні як дівчат, так і хлопців.
У перших недостатньо збалансоване вироблення жіночих і чоловічих статевих гормонів, у других чоловічих гормонів просто стає більше. Головну роль грає чоловічий статевий гормон тестостерон, до якого надзвичайно чутливі сальні залози (особливо так званих себорейний зон - центр обличча - «Т-зона» - лоб, ніс, підборіддя; верхня частина грудей і спини - там найбільше скупчення сальних залоз).
Саме тестостерон підвищує активність сальних залоз, і секрет їх не завжди повністю і вчасно виходить на поверхню шкіри (теж по ряду причин - закупорка вивідних проток лусочками шкіри, надлишком косметики або неякісною (комедогенною) косметикою).
В результаті на поверхні шкіри спочатку з'являються комедони - закупорені гирла сальних залоз (бувають відкритими з видимою головкою, і закритими - виглядають як горбок). Наявність тільки одних комедонів говорить про легкий ступінь перебігу акне, коли лікування найбільш ефективне і швидке.
Якщо процес розвивається далі, через перерозтягнення вмістом сальна залоза запалюється, червоніє, створюються сприятливі умови для активації і розвитку специфічних мікроорганізмів - Propionobacterium acnes (пропіонобактеріі акне).
З'являються запальні елементи у вигляді папул і пустул. Коли процес йде далі (при відсутності лікування, безграмотному догляді, травмуванні шкіри при самостійному видавлюванні прищів) - можливо, посилене розмноження кліща демодекса, розвиток важких форм з великим нагноєнням, утворенням кіст і грубих рубців. Тоді ми маємо справу з акне середнього та тяжкого ступеня. Лікування таких форм більш тривале і непросте.
Як жити з акне?
Лікування від акне дермокосметологи шукали і шукають здавна. Але оскільки у цього захворювання не існує єдиної першопричини, то немає і єдиного способу боротьби з ним.
Але якою б не була важка битва з висипом вугрів, вступити в неї доведеться, адже якщо не коректувати поведінку вульгарних вугрів, запалення буде проникати все глибше і глибше поки не стане хронічним. При цьому кількість вугрових елементів неминуче збільшиться і може призвести до незворотних наслідків з точки зору «збереження» зовнішнього вигляду.
Люди, схильні до акне просто зобов'язані дотримуватися зводу законів. Перша їх частина стосується гігієнічного догляду за шкірою, друга - закони харчування.
Всі ці проблеми успішно вирішуються в салонах «Весна-С». Робота проводиться індивідуально з кожним клієнтом, враховуючи специфічні проблеми кожного.
Друга дуже важлива частина законів для людей з проблемною шкірою пов'язана з харчуванням. Існують дослідження, згідно з якими інтенсивність захворювання вульгарними вуграми значно вище в країнах, де населення споживає більшу кількість м'ясних продуктів, ніж в країнах з переважанням вегетаріанської їжі.
Це дозволило зробити висновок про те, що низькокалорійна дієта знижує вироблення андрогенів, а тваринні жири, горіхи прянощі провокують.
Помічена пряма залежність між зловживанням цукру, шоколаду, кави і важкістю перебігу акне у людей, схильних до себореї. Зміст вуглеводів слід обмежити, так як вони стимулюють виділення шкірного сала.
У дієту корисно включати кисломолочні продукти. Корисно збільшення споживання харчових волокон і клітковини для поліпшення травлення. При кулінарній обробці їжі слід враховувати, що копченості, солоності, смажені продукти провокують сальну секрецію.
Прохолодний, вологий клімат, різкі перепади температури негативно впливають на розвиток вугрової хвороби.
Дослідженнями встановлено, що ультрафіалетовое опромінення стимулює швидкість обміну епідермальних клітин і утворення комедонів. Комедонна дія сонячних променів може тривати до декількох місяців, тому людям, схильним до акне засмагати не рекомендується.
Величезну роль у розвитку акне, виконує стрес. При стресі в крові підвищується вміст андрогенів, які стимулюють секрецію шкірного сала.
Посткубертатні вугри (коли прищики з'являються у людей, що вийшли з підліткового віку) часто провокуються осередками хронічної інфекції. Хронічний тонзиліт, фарингіт, гайморит, фронтит, гастрит і навіть каріозні зуби, значно підвищують ризик виникнення акне. Так що від цих захворювань не погано було б позбутися.
Тобто, виконуючи вищеперелічений звід правил, можна полегшити життя власникові проблемної шкіри і домогтися максимальних результатів при лікуванні та косметичній корекції цієї недуги. *
Якщо самі не справляєтеся, в нашому салоні завжди раді Вам допомогти.
*Результат залежить від індивідуальних особливостей Вашого організму.